Podstawową właściwością szkła hartowanego jest przede wszystkim jego wysoka wytrzymałość. Względem standardowego szkła może ona osiągnąć nawet sześciokrotnie wyższą trwałość. Szkło hartowane zwiększa również bezpieczeństwo użytkowania. Podczas rozbicia, nie pozostawia ostrych krawędzi, tylko rozsypuje się na mniejsze kawałki i fragmenty.
Inne zalety szkła hartowanego to odporność na zróżnicowane warunki atmosferyczne, codzienną intensywną eksploatacje, uderzenia i temperatury.
Szkło hartowane wykorzystywane jest w miejscach, w których istotna jest wytrzymałość, bezpieczeństwo oraz zapewnienie wysokiej jakości użytkowania. Dlatego zyskuje popularność w kuchniach, łazienkach, meblach (jak blaty stołów, okna w witrynach), szyby do drzwi wejściowych, czy balkonowych oraz w oknach.
Niezwykłe właściwości szkła hartowanego są uzyskiwane poprzez proces hartowania. Proces ten zmienia całkowicie strukturę szkła, dzięki któremu staje się ono bardziej wytrzymałe. W tym procesie szkło jest nagrzewane do temperatur nawet około 660 stopni Celsjusza, następnie po uzyskaniu odpowiednich właściwości szkło jest schładzane.